اینفلوئنسر مارکتینگ ( بازاریابی تاثیرگذار ) چیست و چه کاربردی داردReviewed by E-khajavi on Jun 29Rating: 5.0

بازاریابی تاثیرگذار ( اینفلوئنسر مارکتینگ یا Influencer marketing ) را می‌توان جدیدترین شیوه برای افزایش تعداد مشتریان دانست که بسیاری از کمپانی‌های بزرگ به‌منظور افزایش فروش خود آن را به کار بسته‌اند و نتایج فوق‌العاده‌ای از آن گرفته‌اند. به عقیده بسیاری اینترنت در بازاریابی مقیاس بزرگ بسیار موفق عمل کرده و امروزه بسیاری از انسان‌ها پیش از خرید محصولات مورد نیاز خود نیم‌نگاهی هم به فضای مجازی دارند.

با این وجود پیشرفت تکنولوژی موجب شده تا خریداران نیز باهوش‌تر شوند و نسبت به تبلیغات سخت‌تر واکنش نشان دهند. روش‌های بازاریابی سنتی مانند تبلیغات محیطی و تبلیغات کلامی یا حتی شیوه‌های جدیدتر آن مانند تبلیغات ایمیلی و پیامکی دیگر پاسخگوی نیاز کسب و کارها به‌ویژه شرکت‌های بزرگ نیست و کمتر مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بنابراین بازاریابان از شیوه جدیدی با عنوان اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده می‌کنند.

اینفلوئنسر مارکتینگ - 4

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

حتماً شما نیز گاهی برنامه‌های آشپزی سامان گلریز را مشاهده کرده‌اید. این آشپز سرشناس برای تهیه محصولات خود اغلب از برندهای مشخصی استفاده می‌کند. با وجود اینکه شما با هدف یادگیری دستورالعمل تهیه یک غذا به دیدن این برنامه مشغولید اما پس از مدتی نام محصولات مورد استفاده توسط سامان گلریز در ذهن شما هک می‌شود. این دقیقا کاری است که اینفلوئنسر مارکتینگ یا به تعبیری بازاریابی تاثیرگذار انجام می‌دهد.

به معنای علمی‌تر اینفلوئنسر مارکتینگ شیوه‌ای است که در آن به‌جای ارتباط مستقیم با مشتریان به استفاده از اشخاص کلیدی و بانفوذ برای ایجاد ارتباط با آنها و انتقال پیام تبلیغاتی خود تمرکز دارد. این روش اغلب با دو شیوه دیگر از بازاریابی تکمیل می‌شود: نخست بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و دیگری بازاریابی محتوا.

بیشتر کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ نوعی محتوای رسانه‌ای دارند که به‌موجب آن انتظار می‌رود تا افراد سرشناس و تاثیرگذار با استفاده از شبکه‌های اجتماعی خود به انتشار و گسترش آنها بپردازند. افزون بر این در بیشتر این کمپین‌ها محتوای مورد نیاز می‌تواند هم از سوی شما و هم با توجه به شناخت بیشتر افراد تاثیرگذار از مخاطبان خود توسط آنها تولید شود. اگرچه شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوا اغلب با کمپین‌های تاثیرگذار همراه می‌شوند اما مترادف با بازاریابی تاثیرگذار نیستند.(منبع).

سال ۲۰۱۶، سال تحول اینفلوئنسر مارکتینگ بود. این شیوه حتی در داخل کشور نیز توسط شرکت‌های بزرگ و کوچک به کار بسته شد. هم‌اکنون نزدیک به ۷۸ درصد از بازاریابان از اینفلوئنسر مارکتینگ به‌عنوان یکی از استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ خود یاد می‌کنند. همچنین پیش‌بینی می‌شود که در سال جاری ۵۰ درصد از برندهای شناخته‌شده سرمایه‌گذاری قابل‌ ملاحظه‌ای در این بخش انجام دهند(منبع).

اینفلوئنسر مارکتینگ - 2

موفقیت‌های چشمگیر اینفلوئنسر مارکتینگ

شاید جالب باشد که ۸۱ درصد از بازاریاب‌هایی که تجربه استفاده از بازاریابی تاثیرگذار یا همان اینفلوئنسر مارکتینگ را داشته اند از آن موفقیت‌های رضایت بخشی کسب کرده‌اند. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که این روش برخلاف تصور بسیار کم‌هزینه و با بازگشت سرمایه بالا همراه است. به‌طور میانگین در ازای هر دلار که در بازاریابی تاثیرگذار خرج می‌شود نزدیک به ۶٫۵ دلار بازگشت سرمایه اتفاق می‌افتد. این در حالی است که بیش از ۱۳ درصد سرمایه‌گذاری‌ها در این شیوه با بازگشت ۲۰ دلاری به ازای هر دلار هزینه همراه است و تنها ۱۸ درصد کمپین‌های تاثیرگذار با شکست و نرخ بازگشت سرمایه منفی روبرو شده‌اند.

نکته قابل تأمل در ماندگاری این شیوه تبلیغاتی است! با توجه به هجوم بیشتر شرکت‌ها به استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ برای تبلیغ محصولات ناشناخته و بعضا بی‌کیفیت خود احتمالاً این روش نیز پس از مدتی اثرگذاری خود را از دست می‌دهد که در نتیجه موجب افزایش هزینه و کاهش سود و بازگشت سرمایه می‌شود. در نتیجه بسیاری از شرکت‌ها در تلاش‌اند تا دیر نشده از این روش برای محبوب سازی برندهای متبوع خود استفاده کنند.

.

چه تفاوتی میان تبلیغات کلامی و اینفلوئنسر مارکتینگ وجود دارد؟

اگرچه بسیاری از صاحبان کسب و کار به‌اشتباه از تبلیغات کلامی و اینفلوئنسر مارکتینگ به‌جای یکدیگر استفاده می‌کنند اما تفاوت‌های واضحی میان این دو شیوه است. درحالی‌که بازاریابی تاثیرگذار به معنای استفاده از اشخاص حقیقی سرشناس به‌منظور استفاده از نفوذ آنها در میان دوستان و خانواده است، تبلیغات کلامی را می‌توان به‌مانند یک خیابان تشبیه کرد که این ارتباط از طریق آن شکل می‌گیرد. با این وصف تقریباً تمام کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ شامل تبلیغات کلامی می‌شود اما تمام مؤلفه‌های موجود در این شیوه بازاریابی در کمپین‌های تاثیرگذار مورداستفاده قرار نمی‌گیرد.

.

آیا بازاریابی طرفداری همان اینفلوئنسر مارکتینگ است؟

اینفلوئنسر مارکتینگ و بازاریابی طرفداری (Advocacy Marketing) با وجود اهدافی مشابه و عملکردی نزدیک به هم با یکدیگر متفاوت‌اند. بازاریابی طرفداری به تشویق و ایجاد انگیزه در مشتریان وفادار برای به اشتراک گذاشتن نظرات خود درباره برندها و محصولات موردعلاقه خود تمرکز دارد. گفتگو و اظهارنظرهای داغ طرفداران محصولات کمپانی اپل در وب‌سایت‌های مختلف مثال خوبی از این شیوه بازاریابی است. متأسفانه این روش در ایران به دلیل ضعف شرکت‌ها در تولید و تبلیغ محصولات مشتری پسند کمتر به چشم می‌خورد.

در مقابل در اینفلوئنسر مارکتینگ شما برای انتقال تبلیغات خود بیشتر بر یافتن افراد با نفوذ و شناخته‌شده تمرکز می‌کنید که اغلب ممکن است جزو مشتریان فعلی شما نباشند. گذشته از این، افراد تاثیرگذار همواره برای تبلیغ محصولات شما هزینه‌ای دریافت می‌کنند؛ این پرداخت هزینه می‌تواند به شکل پولی یا در قالب دریافت رایگان محصول و سرویس‌های شرکت شما باشد. این در حالی است که در بازاریابی طرفداری به‌جای پرداخت دستمزد تنها به افزایش طرفداران وفادار برند تجاری خود می‌اندیشید(منبع).

اینفلوئنسر مارکتینگ - 3

.

اجزای کلیدی در بازاریابی تاثیرگذار ( اینفلوئنسر مارکتینگ )

از آنجایی‌ که اینفلوئنسر مارکتینگ به‌عنوان یک نیاز در تجارت امروز محسوب می‌شود به‌منظور ساخت یک کمپین تاثیرگذار به اجزای منحصربه‌فردی نیاز دارید تا توجه مخاطبان بیشتری به محصولات شما جلب شود. در این بخش به‌اختصار به شرح هر یک از آنها می‌پردازیم

۱- ارتباط: به معنای شناسایی افراد با نفوذ، سرشناس و متناسب با کسب و کار شما است. افرادی که برای این کار انتخاب می‌کنید باید به‌نوعی با کسب و کار شما مرتبط باشند. برای مثال برای تبلیغ محصولات لاغری باید به سراغ افراد فعال در زمینه پرورش اندام بروید و یا برای محصولات آرایشی و بهداشتی از مدل‌ها، بازیگران و ورزشکاران بهره گیرید. بی‌ارتباط بودن افراد سرشناس با تولیدات شما موجب شکست کمپین تبلیغاتی می‌شود. از نمونه‌های ناکام در این زمینه می‌توان به انتخاب «جمشید مشایخی» برای تبلیغ کولر گازی اشاره کرد!

۲- ایجاد یک کمپین بازاریابی مرتبط: اینفلوئنسر مارکتینگ باید به واقعیت نزدیک باشد و تبلیغ در حاشیه یک محتوای سرگرم‌کننده یا آموزنده قرار گیرد. در نتیجه تبلیغات ارائه‌شده توسط افراد سرشناس باید با خلق‌وخو، لحن و کلام و شیوه رفتاری آنها سازگار باشد.

۳- ایجاد کمپین‌های ثانویه: این کمپین‌ها اغلب به‌منظور اطلاع‌رسانی بیشتر، آشنایی دیگر افراد حاضر در شبکه‌های اجتماعی با فرد سرشناس و در نتیجه افزایش تعداد مشتریان شکل می‌گیرند.

۴- پیگیری معیارهای کلیدی: پیش و پس از انتخاب افراد سرشناس باید معیارهایی مانند میزان فروش، میزان آگاهی از نام تجاری شما توسط مخاطبان و میزان نفوذ او در پایگاه اجتماعی خود مورد پایش قرار گیرد(منبع).