هک رشد چیست و چگونه می‌توان از آن در کسب و کار خود استفاده کرد؟Reviewed by احسان خواجوی on Jul 10Rating: 5.0هک رشد چیست و چگونه می‌توان از آن در کسب و کار خود استفاده کرد؟مفهوم هک رشد یا Growth hacking از جمله ترندهای مهم و کاربردی کسب و کار بوده که امروز مورد توجه بازاریابان قرار گرفته.در این مقاله هک رشد به طور کامل تعریف و آموزش داده شده است

برای بسیاری از مردم هک رشد یا Growth hacking تنها یک عبارت نامفهوم است. فعالان بازاریابی سنتی نیز به‌طور مداوم با عباراتی نظیر استراتژی و تکنیک‌های هک رشد مواجه می‌شوند اما از معنای دقیق آنها بی‌اطلاع‌اند. عده‌ای تصور می‌کنند که هک رشد بخشی از بازاریابی است و برخی دیگر بر این باورند که آینده کسب و کارهای اینترنتی به این تکنیک وابسته است؛ اما باید اعتراف کرد که هیچ‌یک از این تصورات به‌طور کامل صحیح نیست!

احتمالاً با سرویس Youtube آشنا هستید. یوتیوب پرکاربردترین سرویس رایگان برای مشاهده و انتشار ویدئو در جهان است. در نگاه اول نکته خاصی توجه شما را جلب نمی‌کند اما آنچه موجب محبوبیت و رشد این سرویس شد قابلیت اشتراک‌گذاری ویدئوهای آن در سایر وب‌سایت‌ها بود.

این سرویس با ارائه یک کد به کاربران امکان قرار دادن ویدئوهای خود بر روی سایر وب‌سایت‌ها را فراهم نمود. این ترفند اگرچه بعدها به‌وسیله سایر سایت‌های مشابه حتی آپارات ایرانی به کار گرفته شد اما در وسعت جهانی این تنها یوتیوب بود که به موفقیت چشمگیری دست یافت. این نمونه‌ای ساده از تکنیک هک رشد است، ترفندی که بیش از شیوه‌های بازاریابی بر پایه خلاقیت استوار است.

هک رشد - 3

در این نوشتار به بررسی راه‌های استفاده از هک رشد در کسب و کار می‌پردازم اما پیش از آن باید با معنای دقیق این عبارت آشنا شویم.

هک رشد چیست؟

بدون درک صحیح از واژه «هک» نمی‌توان به توصیف مناسبی از هک رشد دست یافت. پیش‌تر ما تصور می‌کردیم که هکرها خلافکارانی هستند که با قانون‌شکنی به‌طور غیرمجاز به اطلاعات دیگران دست پیدا می‌کنند. امروزه این توصیف چندان منصفانه به نظر نمی‌رسد. در نگاه کلی‌تر، یک هکر شخصی است که از فرآیندی به‌طور کامل آگاهی دارد و قادر است یک راه کوتاه‌تر برای رسیدن سریع‌تر به هدف را پیدا کند.

با این وصف هک دیگر یک عمل مجرمانه نیست بلکه یک نگرش عاقلانه برای رسیدن به اهداف معین است. پس هک رشد چیست؟ به مفهوم ساده یک دیدگاه خلاقانه برای رشد بیشتر!

یک هکر رشد شخصی است که بر رشد تعداد مشتریان و افزایش فروش و سود بیشتر کمپانی‌ها تمرکز می‌کند. شاید تصور کنید هدف یک بازاریاب سنتی نیز چیزی جز رشد نیست اما این دو با یکدیگر قابل قیاس نیستند. بازاریابان سنتی معمولاً از روش‌هایی یکسان و آزمایش‌شده برای توسعه کسب و کارها استفاده می‌کنند و به‌ندرت دست به انجام ریسک‌های بزرگ می‌زنند. در مقابل تمرکز شدید هکرهای رشد بر روی اهداف معین موجب خلق ابزارها و روش‌های نوآورانه‌ای می‌شود که پیش‌تر در بازاریابی سنتی وجود نداشته و احتمالاً پس از آن نیز کارکرد بهینه خود را از دست می‌دهد.

افزون بر این هکرهای رشد همواره به دنبال راه‌هایی با کمترین هزینه و بیشترین میزان سود هستند. در واقع هک رشد ترکیبی از بازاریابی و برنامه‌نویسی است که بر پایه اطلاعات و آزمون‌های مداوم از شیوه‌های مختلف برای رشد سریع‌تر استفاده می‌کند.

سریع‌تر…! این واضح‌ترین وجه تمایز بازاریابی با هک رشد است. در حالی که بازاریابی سنتی بر ایجاد رشد ثابت و پایدار تمرکز می‌کند، هکرهای رشد تنها به فکر رشد سریع و تصاعدی هستند. از سوی دیگر هکرهای رشد بر خلاف بازاریابان درک مناسبی از مشکلات فنی پیش رو و مهارت کافی برای رفع آنها را دارا هستند.

 هک رشد - 2

هک رشد چگونه کار می‌کند؟

حال که با مفهوم هک رشد آشنا شدیم، می‌توان پیرامون مراحل و کارکرد هک رشد صحبت کنیم. فرآیند هک رشد به‌طور معمول شامل مراحل زیر می‌شود:

  • خلق ایده: به معنای هر چیزی که موجب رشد بیشتر در سود یا افزایش ناگهانی کاربران یا مشتریان شود
  • سازماندهی: برآورد منابع مورد نیاز و سایر موارد تاثیرگذار بر فرآیند هک رشد
  • آزمایش: انجام روش‌های از پیش تعیین‌شده با تکرار زیاد
  • آنالیز: مقایسه نتایج با فرضیات و انتظارات ذهنی خود
  • بهینه‌سازی: استفاده از نتایج حاصل‌شده به‌منظور اصلاح فرآیندها
  • تکرار و تکرار و تکرار

معیارهایی برای سنجش موفقیت هک رشد

راه‌های متعددی برای سنجش میزان موفقیت یک کسب و کار وجود دارد. به هنگام استفاده از تکنیک هک رشد می‌توانید با طرح پرسش‌هایی ساده از میزان موفقیت عملکرد خود آگاه شوید:

جذب مشتری: کاربران چگونه سرویس یا محصول شما را پیدا می‌کنند؟

یکی از مشهورترین نمونه‌های موفق هک رشد سرویس Airbnb است. Airbnb در ابتدا یک استارت آپ نوپا در حوزه گردشگری بود که مردم از طریق آن می‌توانستند خانه‌های خود را با قیمت مناسب اجاره دهند و در ایام تعطیلات که خود در مسافرت هستند درآمدی از محل اجاره منزل خود کسب کنند. Airbnb نیز به‌عنوان یک واسط درصدی از پول پرداختی توسط گردشگر را دریافت می‌کرد.

طراحان این استارت آپ به‌منظور مشاهده بیشتر آگهی‌های خود اقدام به مهندسی معکوس کد درج آگهی در سایت Craigslist کردند؛ بنابراین هنگامی‌که متقاضیان در وب‌سایت یا اپلیکیشن Airbnb اقدام به ثبت اجاره می‌کردند به‌طور همزمان آگهی آنها در وب‌سایت Craigslist نیز به نمایش درمی‌آمد. در نتیجه نه‌تنها تعداد مشتریان این استارت آپ به طرز شگفت‌انگیزی افزایش یافت بلکه با دریافت بک لینک از وب‌سایت معتبر Craigslist توانست به‌سرعت ارزش بالایی پیدا کند.

اگرچه وب‌سایت Craigslist پس از مدتی متوجه این نفوذ شد و آن را برطرف کرد اما در همین مدت زمان اندک Airbnb توانست رشد قابل‌توجهی کند. در حقیقت تکنیک‌های به کار رفته در هک رشد همواره بلندمدت نیستند و شرکت‌ها باید در مدت زمانی کوتاه بیشترین استفاده را از آنها کنند. همچنین باید توجه داشت که ایده شرکت Airbnb به هیچ وجه مشابه تکنیک‌های بازاریابی سنتی نبود چراکه در آن از دانش برنامه‌نویسی استفاده می‌شد.

هک رشد - 1

کنشگری یا فعالسازی: آیا نخستین تجربه کاربران از سرویس یا کسب و کار شما مثبت است؟

وب‌سایت توئیتر هنگامی‌که تنها یک پلتفرم اجتماعی کوچک محسوب می‌شد با مشکل کیفیت ترافیک کاربران مواجه بود. این سرویس اگرچه از کاربران زیادی برخوردار بود اما بخش قابل‌توجهی از آنها تعامل مطلوبی از خود نشان نمی‌دادند و به‌ندرت پس از باز کردن پروفایل خود دوباره به آن سر می‌زدند؛ اما توئیتر چگونه این مشکل را برطرف نمود؟

توئیتر پس از مدتی فرآیند عضوگیری خود را تغییر داد. آنها تصمیم گرفتند تا کاربران را وادار به تعامل بیشتر با پلتفرم خود کنند؛ بنابراین هرگاه شخصی اقدام به باز کردن یک پروفایل کاربری می‌کند به‌اجبار باید ۱۰ اکانت کاربری دیگر را دنبال یا اصطلاحاً follow کند. این تغییر کوچک نتایج شگفت‌انگیزی به همراه داشت چراکه کاربران پس از آن بیشتر به توئیتر خود بازمی‌گشتند. امروزه شبکه‌های اجتماعی دیگر نظیر اینستاگرام نیز از همین روش برای عضوگیری استفاده می‌کنند.

 

معرفی: آیا کاربران شما را به دیگران معرفی می‌کنند؟

دراپ باکس (Dropbox) یک فضای مجازی است که به کاربران خود اجازه انتشار متن، عکس و فایل‌های تصویری را می‌دهد. این وب‌سایت یکی دیگر از شرکت‌های موفق در به‌کارگیری هک رشد در توسعه کسب و کار خود است. دراپ باکس به کاربرانی که این سرویس را با دوستان خود به اشتراک بگذارند ۵۰۰ مگابایت فضای ذخیره‌سازی بیشتر هدیه می‌دهد. این تکنیک موجب افزایش ۶۰ درصدی کاربران این سرویس شد. سهام کمپانی دراپ باکس هم‌اکنون بیش از ۴ میلیارد دلار ارزش دارد.

در حال حاضر این شیوه هک رشد توسط بسیاری از شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت پرسرعت اجرا می‌شود و به کاربرانی که بتوانند دوستان خود را به اشتراک سرویس‌های این شرکت‌ها درآورند امتیازاتی مانند اینترنت رایگان تعلق می‌گیرد.

منابع:

livechatinc

wikipedia

slideshare

forbes

quicksprout